İtalya’da Maliye Bakanlığı verilerinden derlenen rakamlara göre, ülkedeki göçmenler hazineye 8 milyar euroluk bir katkıda bulundu. Karşılığında ülke ekonomisine sadece 3 milyar euro sosyal yardım yükü getirdi. Aradaki farkla 600 bin emeklinin maaşı ödenebiliyor.
AB hükümetleri göçmenlerin kıtaya mali ve sosyal yükünü tartışırken, İtalya’daki bir araştırma ülkeye giden göçmenlerin 600 bin emeklinin maaşını karşılayacak kadar sosyal katkı payı ödediğini ortaya koydu.
İtalya Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan’ın özel kalemi Roberto Garofoli’nin editörlüğünü yaptığı ülkenin 2015 değerlendirme kitabı yayınlandı. Kitapta AB dışından ülkeye gelen göçmenlerin İtalya ekonomisine yaptığı kaydadeğer katkı göze çarpıyor.
Maliye Bakanlığı verilerinden derlenen rakamlara göre, ülkedeki göçmenler hazineye 8 milyar euroluk bir katkıda bulundu. Karşılığında ülke ekonomisine sadece 3 milyar euro sosyal yardım yükü getirdi.
Aradaki farkla 600 bin emeklinin maaşı ödeniyor.
Gerlir vergisine bakıldığında göçmenlerin 6.8 milyar euro vergi ödediği görülüyor.
İtalya gibi nüfusu yaşlanan bir ülkede genç göçmenlerin girişimcilikte de oldukça önemli katıları var; 2014’te kurulan şirketlerin yüzde 18.1’ini göçmenlere ait.
İtalya’da 2014 ve 2015’te toplam 320 kişi iltica başvurusu yaptı. Çoğu Libya açıklarında kurtarılan göçmenlerden oluşuyor.
Garofoli, göçmen akınını önlemek için 2015’te 3.3 milyar euro harcandığını belirtti.
İtalya’nın 60 milyon nüfusu içierisinde 5 milyon yasal oturma izni olan ama İtalya vatandaşı olmayan kişiler var.
Bu 5 milyon içerisinde Arnavutluk, doğu Avrupa, kuzey Afrika, Güney Asya ve Filipinlerden giden göçmenler başı çekiyor.

KAYNAK; http://www.aljazeera.com.tr/haber/gocmenlerin-italyaya-katkisi-8-milyar-euro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *